Responsive Web Tasarım Nedir?

Responsive web tasarım, duyarlı, uyumlu web tasarım anlamına da gelir. 

Responsive web tasarım, web sitesinin mobil ve tablet cihazlardan girildiğinde site içindeki resimlerin, yazıların ekran genişliğine göre yeniden şekillenip ekrana tam oturması ile oluşur. Genellikle masaüstü, tablet ve mobil versiyon olarak 3 aşamalı şekilde tasarlanır.

Bilindiği gibi web sitelerine mobil cihazlardan girildiğinde ziyaretçiler siteyi görüntülemekte ve gezmekte güçlük yaşarlar. Eğer girdikleri site responsive yada mobil site değilse, okumak istedikleri alanı ancak yakınlaştırılarak okunur. Site menülerini gezmekte oldukça zordur.

Responsive web sitelere mobil cihazlardan girildiğinde menüler şekil değiştirip genellikle üstten açılacak şekilde kullanımı kolay bir versiyona dönüşür. Fontlar ve resimler alt alta gelerek ekranda yakınlaştırma yapmadan kolay okunaklı şekilde sıralanır.

Arama motorları responsive siteleri son derece önem verip ciddi şekilde destekliyor ve bu nedenle aramalarda daha üst sıralamalarda web sitenize yer veriyor.

Mobilden web site ziyaretleri dünyada %25 seviyelerine yükseldi ve kısa sürede daha da artacak. Bu sebeple responsive özellikli web sitelerinde ciddi bir artış olacağı öngörülmektedir.